in

След смъртта на майка му системата подписа смъртната му присъда, разказва приятелка на убития Явор във Варна

Снимка: bTV

Варнeнският Окръжен съд остави в ареста задържания за убийството на 34-годишен психично болен мъж. Повдигнато е обвинение на 36-годишния Венцислав.

Приятелка на убития Явор разказа пред bTV за познанството си с убития преди няколко дни във Варна 34-годишен мъж. Според Елина Дичева, държавата е трябвало да направи повече за него, тъй като е бил болен от шизофрения.

Научих на 15 февруари, с телефонно обаждане. Аз го познавам малко повече от десетина години, родителите ни са семейни приятели. Той завърши техникума по текстил, рисуваше, после две години бе в казарма. След това отключи шизофрения. Майка му се грижеше сама за него, за съжаление почина преди 9 години от рак. Той не можеше да изплаща жилището. Няколко пъти беше настаняван в клиника. Но това не са приюти. Там му дават лекарствата и като се оправи го пускат. Няма регистър и не се следи какво става с тези хора след това. Не се контролират. Не е виновна банката, която преследва своя икономически интерес, не са виновни и съседите, които му дават по някоя дреха, храна или 50 стотинки за кафе. Виновна е държавата, че няма медицински центрове, които да се грижат за тези хора. Няма социални работници, които да работят с тях. А те в крайна сметка могат да бъдат полезни на обществото, ако за тях се полагат грижи, а те заплащат за тези грижи с обществено-полезен труд. Така те ще бъдат част от това общество, защото в момента най-често те са атракцията. Ние седим и ги гледаме, тъй като само 3 процента от шизофренично болните извършват тежки престъпления, а останалите не ни правят впечатление, не ни пречат„, каза тя.

Дичева разкри и една подробност: „Всъщност, това момче, въпреки болната му душевност, знаеше пътя към дома, където някога е живял. Прекарвал е някакво време там. Как е попаднал в дома на Венцислав, не знам. Как се е стигнало и до това деяние също не знам. Единственото, което предполагам, е, че един човек, болен от шизофрения може да предизвика агресия у някого. Той самият не беше агресивен„.

Тя завърши с разтърсващи думи за действителността. „Трагедията е, че в деня на смъртта на майката на това момче системата подписа смъртната му присъда. Още по-голямата ирония е, че всичките й близки и приятели я наричаха Мама Пепи. Всъщност тя имаше такова отношение към света и обществото, но обществото и държавата към нейното дете -не. В това е най-голямата трагедия в случая. Много хора се опитаха да му помогнат, но всъщност помощта трябваше да дойде от другаде. Защото нито един човек, нито един психиатър, нямаше как да каже на това момче ела да живееш вкъщи„, завърши младата жена.

*******
Спонсор на наградата този месец: logo-promocheck

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Дамян Дамянов