Азбука на Въображението – авторски клас по рисуване за деца с Виктория Георгиева е инсталация от рисунки, която ще бъде представена в Нощ на Музеите и Галериите Варна 2018. Рисунките са специално създадени за събитието.
То ще се проведе в Градска Художествена Галерия Варна от 18 до 19 май.
„Нощ“, „галерия“, „въображение“, „обекти“, „картина“ са част от темите върху които импровизират младите творци. Творбите ще бъдат експонирани в двора на галерията.
Участват: Александра Джукева, Александра Драгошинова, Валерий Балкански, Доротея Сергеева, Елена Добрева, Здравко Кънчев, Карина Илиева, Магда Савова, Мартин Николов, Мира Парушева, Михаил Иванов, Найл Неждет, Петра Златева, Риана Станева, Стелан Иванов, Стилян Янков, Симеон Цочев.
Програма
ИЗЛОЖБИ:
БОРИС ГЕОРГИЕВ ОТ ВАРНА /1888 – 1962/
ХУДОЖНИК НА ДУХА
09.05.2018 – 30.06.2018
Зали 10, 11, 12,
Юбилейна изложба посветена на 130 години от рождението на патрона на Градска художествена галерия –Варна под патронажа на Министерство на културата и Иван Портних – Кмет на Варна
Изложбата представя живопис, рисунки, фотографии, документи и дигитални архиви на големия български художник и се осъществява със съдействието на Община Варна и Национална галерия – София и с партньорството на Държавна агенция „Архиви“ – София, Съюз на колекционерите в България, Колекция Ателие Светлин Русев – София, Колекция Инджов – Пловдив, БНТ РТВЦ – Варна, БНР РАДИО ВАРНА, Фондация „AB DIEM LUX”
ПОСТОЯННА ЕКСПОЗИЦИЯ ОТ ФОНДА НА ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ „БОРИС ГЕОРГИЕВ“ – ВАРНА
ЦЕЛОГОДИШНО
Зали 4, 8, 9, 13, 14, 15
Новата постоянна експозиция на Градска художествена галерия – Варна запазва класическия хронологичен принцип в проследяването на художественото развитие в българското изкуство, което в случая се простира от самия край на XIX век до наши дни. Началото е в академичния реализъм, импресионизма и символизма от първите три десетилетия на XX век (Иван Мърквичка, Стефан Иванов, Цено Тодоров, Елисавета Консулова-Вазова, Александър Мутафов, Никола Танев, Данаил Дечев и др.). Следват големите имена от движението „Родно изкуство“– Владимир Димитров – Майстора, Златьо Бояджиев, Васил Стоилов, Цанко Лавренов и др. След „новите художници“ експозицията представя творците в началото на 1960-те години (Светлин Русев, Найден Петков, Дечко Узунов, Иван Кирков, Георги Божилов, Николай Даскалов, Димитър Киров и др.). Експонирани са и най-значимите художници, които работят във Варна през 1970-те и 1980-те години (Ванко Урумов, Стоимен Стоилов, Альоша Кафеджийски, Дария Василянска, Кина Петрова, Емануил Попгенчев, Снежина Попгенчева, Веселин Начев, Васил Василев, Володя Вълчев и др.). Зали 13 и 14 показват изкуството на 1980-те години. Вниманието е съсредоточено върху експресионизма в лицето на Генко Генков, Георги Баев, Альоша Кафеджийски, Емил Попов и Ангел Станев и стиловите им антиподи Димитър Казаков, Атанас Яранов и Павел Койчев. Отделни пространства на втория етаж са предоставени на колекцията от портрети на холандския художник от XVII век Анселм ван Хуле и на маринистични творби от най-ранните значими живописци от Варна – Георги Велчев, Георги Урумов, Христо Каварналиев и Янко Маринов. В самостоятелна зала на първия етаж е показана специално подбрана част от колекцията на Иван Ненков – автопортрети от големи български художници. Творби от неговата колекция са включени и в постоянната експозиция на галерията.
ОБЩА ГОДИШНА ИЗЛОЖБА НА УЧЕНИЦИТЕ ОТ НАЦИОНАЛНО УЧИЛИЩЕ ПО ИЗКУСТВАТА „ДОБРИ ХРИСТОВ“ – ВАРНА
08.05. 2018 – 04.06.2018
Зали 2 и 3
Обща годишна изложба на учениците от V до ХІ клас, от специалности „Изобразително изкуство”, „Изящни изкуства” и „Рекламна графика” в Национално училище по изкуствата „Добри Христов” – Варна.
Изложбата включва живописни, графични и скулптурни творби, създадени по време на учебната година – фигурални композиции, натюрморти, портрети, пленерни пейзажи, рисунки, пластики, компютърни графики и плакати. Разнообразни като тематика и пластични постижения, представящи креативни идеи и експерименти с различните техники, творбите на младите художници показват пътя на тяхното творческо израстване и професионалните им умения, придобити по време на обучението в съответната специалност.
ОСНОВОПОЛОЖНИЦИ НА БЪЛГАРСКАТА ФОТОГРАФИЯ. КАРАСТОЯНОВИТЕ
11.05.2018 – 30.05.2018
СРЕЩА РАЗГОВОР С ИВО ХАДЖИМИШЕВ НА 19.05.2018г от 18:00 часа
Зала 5, 6 и 7
Изложбата „Основоположници на българската фотография: Карастояновите” разглежда историята на една от българските възрожденски фамилии, които се посвещават на фотографията и развиват документалното изкуство през годините.
Куратор на изложбата е Иво Хаджимишев. Проектът е реализиран с помощта на Архив Гипсън, Държавна агенция „Архиви”, Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий”, Институт за исторически изследвания при БАН, Семеен архив Божидар Карастоянов.
По пътя на вечните символи на Вселената в Индия
17-18-19.05.2018г.
Концертна зала
„По пътя на вечните символи на вселената в Индия“ е авторска изложба на Пламена Димитрова-Рачева, впечатляващ фоторазказ, разкриващ тайни на будистката традиция през погледа на твореца. Изложбата е изработена в Артекспрес студио за дигитален печат и е реализирана с подкрепата на Клуб Приятели на Индия.
Мандала и ранголи са характерни за будистката и индуистката традиции изображения. Манадалата е символичен модел на Вселената, в който в правилни геометрични форми се влага мистично обозначение на същността на космоса и битието. Ранголи има повече декоративна функция и свързана с празничните ритуали символика – за късмет и благоденствие. Процесът на тяхното сътворение е ритуален.
Изложбата Може да бъде разгледана в рамките на Нощ на музеите 2018 година.
ИЗЛОЖБА ЖИВОПИС НА ВЕСЕЛИН ДАМЯНОВ
02.05.2018 – 30.05.2018
Работно време на Ателие Георги Велчев
Всеки ден от 10 до 17. Почивен ден Понеделник
Изложбена зала Ателие Георги Велчев се намира в двора на Къща музей „Георги Велчев“, филиал на Градска художествена галерия – Варна, ул. Радко Димитриев №8
Творби на Веселин Дамянов са притежание на Националната художествена галерия в София и частни колекции. Член на съюза на българските художници. Член на ръководството на секция „графика и илюстрация” към СБХ. Секретар на секция „графика и илюстрация” към СБХ. Живее и работи в София.
Веселин Дамянов работи едновременно в областта на графичните изкуства, живописта и акварела, без да поставя бариери и да прави различия между техники, прилагайки дори графични техники в живописта и обратно.
Притежаващ деликатен и класически усет към композиция и цвят, както и остро око към всеки детайл, художникът умело и балансирано смесва майсторска техника с творчески хъс към взаимен обмен на различни художествени методи, както и към изследването на възможностите за една по-различна креативност, отказвайки да се прикачи към дадена единствена категория на „Художник – миниатюрист”,”График”, та дори и само на една представа за ”Изкуство”.
Надарен с позитивен порив за творчество и изследване на своите хоризонти, той отдавна е насочил погледа си към международната сцена на изкуството, което още от 90-те години го отвежда в цяла Европа и дори отвъд.”
Курт Хаубрехтс
ПОСТОЯННА ЕКСПОЗИЦИЯ НА ХУДОЖЕСТВЕН МУЗЕЙ ГЕОРГИ ВЕЛЧЕВ
ЦЕЛОГОДИШНО
Работно време на Художествен музей Георги Велчев (намира се на ул. Радко Димитриев № 8 )
Всеки ден от 10 до 17.
Почивен ден Понеделник
Художествен музей „Георги Велчев“, филиал на Градска художествена галерия- Варна представя и съхранява творчеството на художника Георги Велчев /1981 – 1955/ – новатор в българското изкуство от 20 – те години на ХХ век и един от най-големите майстори на морския пейзаж в класическата ни живопис.
Музеят съществува от 1961 г., когато родната къща на художника е дарена на града от брат му Владимир Велчев и сестра му Павлина Велчева. Той разполага с пет изложбени салона с обща площ 100 кв.м. и фонд от 239 творби.
СЪБИТИЯ:
КОНЦЕРТ НА СТРУННИЯ ОРКЕСТЪР НА Съюз на юристите в България (СЮБ)
19 май 2018 г.
16.00 ч.
Концертна зала
диригент: ВЕСЕЛИН БАЙЧЕВ концертмайстор: РУМЯНА СТОЯНОВА солисти: ГАЛЯ ГЕОРГИЕВА,сопран, ГАЛЯ АТАНАСОВА,сопран, арх. АНДРЕЙ МИХАЙЛОВ, бас, КАЛОЯН ХРИСТОВ, бас, нотариус АНТОНИЙ ГЕТОВ, саксофон В програмата: творби от ВЕРДИ, РЕСПИГИ, ДВОРЖАК, МУСОРГСКИ, ЧАЙКОВСКИ, ПЕДРО ИТУРАЛДЕ, ШОСТАКОВИЧ и др.
TAPI PROJECT BAND
19.05.2018г.
20:00 часа
Концертна зала
TAPI PROJECT BAND е индийска съвременна фолклорна група с богата палитра от стилови жанрове в репертоара си: фолк, world, джаз и др. Тяхната музика се оформя в съвременни аранжименти с вплетена поезия в нея. Техните композиции преразказват историите на малкия човек от съвременния свят; песните говорят за реките, боговете, изгубените ценности.
Тапи е река в града, откъдето групата, текстовете и музиката произхождат. Музикантите са вдъхновени от великата тайна на света, енергията, която управлява нашия живот, човека и пътуването му.
През 2015 г. издават албум, с които имат турнета в Южна Азия, Великобритания, Европа и Япония. За нощ на музеите TAPI PROJECT BAND са по покана на списание „ТИ СИ ВАРНА“.
*******
Главен спонсор на наградата този месец:
Спонсор допълнителна награда:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!