Европейският ден на Морето, 20 май, е постановен официално през 2008 година от Европейската Комисия.
Идеята зад обявяването му е да се подчертае и чества значението на морето за Европейския континент, историческото и днешното му място в европейските индустрии и идентичност, съобщават от пресцентъра на Яхт Клуб „Кап. Г- Георгив – Порт Варна” за „Нова Варна“.
По този повод Яхт клуба организира Ден на отворените врати на детското ветроходство.
Любознателните гости на клуба имаха възможността да разгледат базата, да зададат въпросите си за лодките, дейността на клуба и ветроходното дело.
През тази година Яхт клуба работи по проект „Ветроходство на три морета” / “S3S – Sailing on Three Seas”, в който си партнира с ветроходни клубове от о-в Сирос и о-в Тенерифе, където също ще бъдат организирани такива дни на отворените врати, в рамките на провежданите по проекта ветроходни спортни лагери.
Любопитни факти за капитан Георги Георгиев
- След успешното околосветско плаване на капитан Георги Георгиев, изтъкнат и обичан от всички членове деятел и понастоящем патрон на клуба, той става водещ център и стожер на всички, които обичат морето и ветроходството.
- След смъртта на Георги Георгиев през 1980 г., с решение на Управителния съвет, клубът е преименуван на яхт клуб “Капитан Георги Георгиев – Порт Варна”.
- В международен план, в продължение на повече от едно десетилетие, клубът представя България на най-големите ветроходни състезания в района на Източното Средиземноморие и Егея.
- Доказателство за това са десетките купи, експонирани в каюткомпанията на клуба.
- Десетки младежи минали през школата на яхт клуб “Капитан Георги Георгиев – Порт Варна”, понастоящем плават като моряци и капитани по всички морета и океани на Планетата, запазили обичта и признателността към любимия клуб.
- През 1975 година по решение на клубния съвет Георги Георгиев прави квалификационно плаване за Трансатлантическото състезание за самотници, известно тогава като ОСТАР (OSTAR – Observer Singlehanded Transatlantic Race), от Варна до Батуми.
- Яхтата „Кор Кароли“ в Националния военноисторически музей във Варна.
На 5 юни 1976 година яхтата „Кор Кароли“ е сред 125-те допуснати до старта на ОСТАР-76. Състезанието Капитана завършва 37-и от общо 73-а завършили в най-тежките хидрометеорологични условия, при които то се е провеждало. За първи път загиват двама души, мнозина са спасени в морето, а потрошените от щормовете яхти са десетки. - След прекалено дълъг престой за доокомлпектоване на яхтата в Ню Йорк „Кор Кароли“ отплава за Маями и оттам за Куба, където на 20 декември 1976 година стартира в околосветския си рейс.
- Започва от Хавана през Панама, Маркизките острови, Фиджи, Торесовия проток, Австралия, Индийския океан, Порт Елизабет, Кейп Таун до Хавана. Завършва го следващата година, отново на 20 декември, с рекордно за размерите и възможностите на яхтата проплавано време – под 202 денонощия. 3 години по-късно това постижение е включено в Книгата за рекорди на Гинес.
- След завръщането си в родината капитан Георги Георгиев е удостоен със званието „Герой на Народна република България“.
- На името му е наименуван нов 25000-тонен кораб за насипни товари на „Български морски флот“, става почетен спортист № 1 за 1977 г., както и почетен гражданин на Варна и родния му Кърджали (източник: Уикипедия).
*******
Главен спонсор на наградата този месец:
Спонсор допълнителна награда:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!