in

Една минимална заплата гълта първокласника у нас

снимката е илюстративна

В България харчовете за първия учебен ден гълтат минимум 20% от заплатата, в Швейцария – 3%  

Седмица преди началото на учебната година шопинг еуфорията по подготовката на бъдещите ученици у нас взима връх. Тази година, според наше проучване, перото от семейния бюджет за един ученик, според ангажирани в бранша, скача до над 400 лв. И това без дрехите и обувките. Още по-скъп излиза гимназистът, чиито учебници са платени и то на двойни цени, особено за деветокласниците, алармират собственици на книжни борси и книжарници.

Проверка на „Нова Варна“  показва, че средната сметка за подготовката на един първокласник, без дрехите и обувките излиза около 250 – 350 лева, минимум. Taзи гoдинa poдитeлитe нa пъpвoĸлacници щe oтдeлят cpeднo 300-400 лв., зa дa пoĸpият paзxoдитe, cвъpзaни c пъpвия yчeбeн дeн, a пpи гимнaзиcтитe тaзи cyмa нapacтвa поне cъc 150 лв. и дocтигa 500 лв.

400 лв от бюджета за 15 септември

Списъкът с необходими пособия не е малък, но ето основните неща, които влизат в раницата на един първокласник и ученик от началните класове. Какво ви трябва за първи клас, ви казват на родителската среща. Ако пък още не е минала родителската среща, разпечатвате списък от интернет и хуквате по книжарниците. Само за тетрадките трябва да си подготвите между 20 и 50 лева и трябва да си купите по 10 бройки, за пособията (флумастри, комплект линии, сметало, гланцово блокче, ножичка с тъп връх) също ще дадете между 20 и 50 лева. Средната цена на раниците е около 100 лв., като тя може да варира между 50 и 250 лв.

Униформите варират между 100 и 200 лв

Цената на несесер е минимум 15 лв. Но той не може да остане празен и е необходимо да се закупят химикалки, моливи, острилки, линийки, гумички и прочие за него. И не говорим за купуване на една бройка от всяко нещо, а по няколко, тъй като все пак трябва да стигнат за цяла година. Така сумата може да достигне до около 40 -50 лв.

Учебните помагала са между 50 и 100 лв. За часовете по рисуване ще трябват блокчета, четки, бои, флумастери, цветни моливи. За тях се харчат около 15 – 20 лв. За часовете по физическо възпитание ще е нужен и спортен екип за вашия първокласник, който е около 50 лв.

Ако училището, в което сте записали детето си, задължава учениците си да ходят с униформи, харчът там ще е около 150-200 лв.
Екипът за физическо се движи около 60 лева.

Тази година компанията за проучване на пазара на електронна търговия и анализиране на потребителските навици Picodi анализира колко пари са необходими през 2018 година за подготовката за училище на един първокласник, както и да сравнява разходите на българите с разходите на родителите от други държави, в които учебната година започва през септември, пише dir.bg.

В България на-ниски заплати, най-скъп първолак

Данните се основават на актуалните цени в онлайн магазините в 36 страни. Ученическият комплект за първи клас се състои от 27 части: раница, канцеларски материали, творчески материали и спортен екип. При изчисляване на средната цена на всяка позиция са отчетени стоките от средната и ниската ценова категория. При конвертиране на валутите са използвани средните курсове за юли 2018 г.

Проучването се концентрира и върху това какъв процент от средностатистическата заплата ще се изразходва за подготовката за първата учебна година в България и други държави. Ако средната заплата нето е 860 лева, родителите трябва да отделят 21,13 % от месечната си заплата за закупуване на само най-необходимите ученически пособия за първокласник. Малко по-различна е ситуацията при нашите съседи. Така, в Румъния основният ученически комплект за първи клас е почти 54 евро (250 румънски леи), което е 13,37 % от средностатистическата заплата. Подобна ситуация се наблюдава в Сърбия и Гърция, където за подготовката на едно дете за училище се изразходват съответно 13,53 % и 11,30 % от средната заплата. Малко по-малки разходи в сравнение с българските родители ще бъдат в Турция, където родителите трябва да заделят за „ученически“ шопинг 19 % от средностатистическата заплата.

Повече пари от българите за ученици дават само в Нигерия и Молдова

С най-много от всички във връзка с подготовката за училище ще олекнат портфейлите на родителите от Нигерия и Молдова, където основните ученически пособия и принадлежности ще струват съответно 54,74 % и 36,66 % от средната заплата.

С най-добра статистика са икономически развитите страни. Например, швейцарските родители през 2018 година са изразходвали малко под 3 % от месечната заплата за покупка на необходимите пособия за първи клас (приблизително 145 щатски долара). В Канада, Франция, САЩ, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства този показател не надхвърля 4 %.

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Албена Марашлиева