in

Сградата на някогашната Софийска банка може да бъде ипотекирана

Снимка: chr.bg

Сградата на някогашната Софийска банка на ул. „Преслав“ 24, която се руши от години и е един от най-емблематичните архитектурни паметници във Варна, ще бъде ипотекирана.

Това ще стане за сметка на Oбщината до месец, ако собствениците и не пристъпят към укрепване на сградата, каза главният архитект на Варна Виктор Бузев в ефира на Радио Варна.

„Това, което предстои, е заповед на кмета за аварийни мерки въз основа издаденото решение за строеж, за да се укрепи фасадата“- допълни Бузев.

Той предположи, че заповедта ще бъде обжалвана пред съда и ще се прибегне да различни процедури.

„Могат да протакат този процес, но не безкрайно, дано сградата обаче издържи и природата се смили“- каза още Виктор Бузев.

През 1922 г. на мястото на грандхотел “София”  арх. Дабко Дабков проектира в неокласически стил сградата на Софийска банка, клон Варна.

Тя е построена в симетричен план в партер и два етажа. Партерният етаж е изграден в рустика. Прозорците са защитени с метална решетка от ковано желязо, носени от балюстрада. Фасадата е разчленена вертикално от пиластри с йонийски капители голям ред, които носят антаблемана, пише  invarna.bg.

Най-впечатляваща е архитектурата на връхната част на сградата. Фризът е украсен с ритмично поставени фугирани кръгове, а главният корниз е украсен със зъборез. На атиката е изграден балюстраден парапет, прекъсван от стълбове, проекция на пиластрите, а в центъра – от тамбур, върху който е изградена скулптурата “Меркурий яхнал орел”, реализирана от скулптора Кирил Шиваров.

 

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.