in

Търсят се половин милион работници у нас

Снимка: Pixabay

Икономиката расте с умерено добри темпове, в същото време сме едва на 12-то място по ръст на брутния вътрешен продукт за първото полугодие, а икономиките на почти всички страни от Централна и Източна Европа растат по-бързо от нашата.

Ако се развиваме с тези темпове, ще са ни нужни 500 хиляди работници и специалисти в следващите пет години. Това каза в предаването „Неделя 150“ по БНР Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

“Ако искаме да настигнем икономиките от Централна и Източна Европа, трябва да имаме догонващ растеж, а в момента имаме изоставащ растеж”, подчерта той.

„В средносрочен план ние смятаме, че ако се развиваме с тези темпове, ще са ни нужни 500 хиляди работници и специалисти в следващите пет години предвид демографските тенденции, миграцията и ръста на икономиката“, уточни Велев. Сред дефицитните кадри той посочи сериозната липса на инженерно-технически кадри, медицински сестри, учители, шофьори, на работещи в туризма и селското стопанство.

„Чуждестранните инвестиции в дялов капитал не растат, а намаляват, тоест, повече напускат страната, отколкото идват. Местните инвестиции също намаляват. Очевидно възможностите за растеж са много по-големи от реализираните в момента“, посочи Васил Велев.

Той смята, че „много повече се говори за това как трябва справедливо да се разпредели произведеното и почти не се говори за това, че може да се произвежда много повече и как да се направи така че да се създава много повече“. Това за Велев е по-скоро стратегически разговор, отколкото конкретно свързан с бюджета за следващата година.

Темпът на инфлацията е обезпокояващо висок, посочи още Васил Велев. Той отбеляза, че според някои наблюдатели “тя е привнесена отвън, не зависи от нас”. Но тогава пък защо сме в тройката от ЕС с най-висока инфлация, попита Велев. По думите му малка инфлация е здравословна, но вече сме преминали тази граница.

Димитър Манолов от своя страна припомни, че постъпленията от подоходния данък у нас са по-високи от тези от корпоративния, което „не се случва на много места по света“. „Това, че бизнесът увеличава заплатите по-малко, отколкото бюджетът, не значи, че по-малко се произвежда, а че тези увеличения отиват на други места. Защото паралелно се увеличава и броят на милионерите всяка година“, коментира лидерът на синдиката.

Президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов обърна внимание и върху факта, че съотношението между минималния и максималния осигурителен доход, каквото е било замислено в началото и е било прокламирано, е 1:10. „Днес трябваше максималният осигурителен доход да бъде 5 600 лева, а сега големият въпрос е, че от 2600 щял да стане 3000 лева. Тоест, той продължава драматично да изостава от нивото, на което трябва да се намира”, каза Манолов.

 

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/