in

Поставят параклис в двора на АГ болницата във Варна

Снимка: Мердин Берберов, "Нова Варна"

Ремонтът на покрива на Катедралния храм „Свето Успение Богородично“ във Варна ще започне през 2019 година.

Това съобщи днес пред варненски медии Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан.

През август Министерският съвет отпусна 358 хил. лв. за ремонт и довършителни дейности на православни храмове. От тях 200 хиляди лева са предназначени за ремонт на покрива на храма.

Тези пари ще бъдат прехвърлени за 2019 година, когато ще започне и ремонтът на покрива.

Катедралата е построена преди повече от 130 години, но основен ремонт не е извършван от 40-те години на миналия век.

Варненският храм е паметник на културата и изготвянето на документацията отнема много време заради геодезическите измервания и паспортизацията на сградата, както и съгласуването с Министерството на културата.

„На финала сме на цялата документация“, обяви митрополит Йоан.

Той направи кратък обзор на дейностите, извършвани през 2018 година във Варненска и Великопреславска епархия.

Във Варненска епархия има 8 храма, които предстоят да бъдат завършени.

Приключена е работата по храм „Св. Благовещение“ в Провадия. Завършват и ремонтните дейности по храм „Света Петка“ във Варна, които се извършва благодарение на проведената дарителска кампания.

„Имаме идея за храм в АГ болницата във Варна. Искаме да вземем готов параклис и да го поставим там. Това е желание на професор Емил Ковачев“, съобщи Негово Високопреосвещенство.

Той коментира и новия Закон за вероизповеданията, който предстои да бъде гласуван на второ четене в петък, и изрази надежда, че приемането му ще премине благополучно.

„Мотивацията на закона е в опазването от терористични действия“, поясни митрополит Йоан.

Владиката засегна и друг наболял проблем: Варненската и Великопреславска епархия изпитва остра нужда от свещеници, което води до неудобството много от тях да обслужват по няколко енории. В момента действащите свещеници са сто и десет, но има необходимост от още сто, допълни той.

Засягайки темата за образованието, Негово Високопреосвещенство разкри, че през декември тази година ще започне 1-годишна преквалификация на преподаватели по история и философия от Варненска област. Това се налага заради въвеждане на часове по предмета „Религия“ като свободноизбираеми в училищата.

По думите му по двама преподаватели от всяка епархия в страната ще преминат през богословско обучение. То ще бъде задочно и ще се провежда в София, а учителите ще бъдат определяни от Инспектората по образованието.

„Предстои написването и на учебниците, по които ще учат децата“, каза още митрополит Йоан, представител на Светия синод в комисията, която се занимава с този въпрос.

За целите на часовете по религия в училищата ще бъдат подготвени 12 учебници за различните възрастови групи, като до 1 година трябва да бъдат готови пособията за 3. – 4. клас.

*******
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.