in

Учени: След 5 години пием алкохол без махмурлук

Снимка: Pixabay

Синтетичен алкохол, който замайва, но без неприятните странични ефекти, може да се появи на пазара до пет години благодарение на британски учени, съобщи в. „Дейли мейл“.

Продуктът, наречен Алкарел, е в последна развойна фаза. Продажбата му обаче още не е регулирана. Това обикновено отнема три години, но екипът на проф. Дейвид Нът очаква процесът да продължи по-дълго.

Синтетичният алкохол е разработен така, че да е невъзможно потребителят да изгуби контрол или да получи махмурлук. Той няма да е вреден за черния дроб – основна цел на създателите му.

Очевидно трябва да премине през тестове, които да проверят дали молекулата е безопасна“, каза ръководителят на екипа проф. Дейвид Нът. „Трябва да докажем, че е различна от алкохола. Ще демонстрираме, че не предизвиква токсичност като него“. Синтетичният алкохол ще действа 45 минути“, допълва той.

Проф. Нът е изследвал ефекта на алкохола върху мозъка. Той открил антидот на опияняването още като докторант през 1983 г., но до клинични изпитания не се стига, защото молекулата може да предизвика припадъци, взета от трезв човек. „Ефектът на алкохола е сложен, но може да се насочиш към тези части от мозъка, към които искаш“, споделя проф. Нът.

Екипът планира да продаде Алкарел на производителите на алкохол, така че да могат да използват активната съставка в продукцията си. Така потребителите няма да сменят любимите си напитки.

източник: БТА

*******
Спонсор на наградата този месец:happyLife

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.