Зрелищна демонстрация по търсене и спасяване на пострадали след авиокатастрофа се проведе на плажа в „Аспарухово“.
На нея присъстваха министърът на вътрешните работи Младен Маринов, главният секретар на МВР главен комисар Ивайло Иванов, директорът на служба „Военна полиция“ бригаден генерал Борислав Сертов, заместник-командирът на ВМС флотилен адмирал Георги Пенев, директорът на ВВМУ „Никола Йонков Вапцаров“ във Варна проф. Боян Медникаров
В учението се включиха десетки служители от системата на МВР, МТИТС, Министерството на отбраната, Министерството на здравеопазването, БЧК, ВВС, ВМС, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Община Варна, авиобаза „Чайка“ и други.
Ежегодното съвместно учебно занятие се осъществява от служители на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР и на ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация“ – МТИТС.
Целта му е да се подобри координацията и да се повиши подготовката за реакция на структурите, които трябва да реагират при авиационни произшествия.
Ето какъв беше и сценарият на авиокатастрофата:
В 9.50 ч. екипажът на самолет Airbus 320 на авиoкомпания Air Varna, превозващ 150 пътници и изпълняващ редовен полет по линията Милано – Баку подава сигнал за пълен отказ на хидравличната система на 180 км източно от Варна, а на 1200 м височина докладва за невъзможност за управление. Малко след като системите спират да го засичат, на телефон 112 започват да пристигат масово сигнали за паднал самолет в района на „Аспарухово“ и за пожар в близката гориста местност. Стартира операция по търсене и спасяване на пътниците и екипажа както на сушата, така и във водата. На мястото пристигат линейки и екипи на пожарната.
Учението се проведе в пет епизода на различни локации на плажа в „Аспарухово“, в които детайлно се демонстрира отработването на всички необходими мероприятия.
В първия оперативен участък видяхме издирване, спасяване и евакуация на хора и изграждане на полеви център за оказване на първа медицинска помощ и психологическа подкрепа на пострадалите.
Във втория епизод и участък наблюдавахме гасене на пожар на падналите от самолета отломки.
В третия се издирваха и спасяваха пострадали във и под вода. В него се включиха няколко катера и хеликоптер от авиобаза „Чайка“.
При четвъртия епизод беше демонстрирано как се ограничава и събира разлято гориво и хидравлично масло, а в петия наблюдавахме действия по почистването на бреговата ивица от гориво-смазочни материали.
*******
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!