На Нова година липсва онази обредност, характерна за Бъдни вечер например, но все пак има няколко блюда, с които сме свикнали да посрещаме празника.
Менюто за новогодишната нощ е разнообразно и богато. Липсват ограничения какво да сложим на масатоа, но все пак има някои традиционни гозби за Нова година, които домакините винаги приготвят.
На празничната трапеза задължително присъства месо. В България свинското се е превърнало в традиционно за Нова година. С него подобаващо излизаме от Коледните пости.
Приготвя се и пълнена пуйка или кокошка. Други допълнения са сармите, пълнените чушки, мезетата и сланината.
Новогодишна баница всъщност е една от най-важните, тъй като в нея се слагат късметчетата и парата. Тя може да бъде със сирене и яйца, с месо, с кайма или друга плънка.
Поднася се както вита, така и редена баница, сладка или солена, но винаги със символика и послание.
За да е здрава годината, на трапезата трябва да присъстват чесън, жито и орехи. Народът вярва, че те пазят от караконджули и зли сили и носят плодородие.
Поставянето на чесън, орехи и жито на трапезата е стара традиция. По ядката на орехите дедите ни гадаели и какво ги очаква през новата година, като гнилата ги притеснявала, а здравата обещавала и здрава година.
На масата е важно да има и туршия. А освен нея се поднасят и различни салати – снежанка, руска, традиционна с картофи и боб, както и свежи салати.
Естествено, идва ред и на питката. Това вероятно е единственото строго обредно ястие на новогодишната трапеза. Най-добре е да бъде домашно приготвена.