Оцветяването на Черно море, което заснеха и НАСА е видимо толкова красиво, но всъщност може да предизвика и неблагоприятни условия при нас, хората и морските обитатели, защото показателно за този процес е и ниското съдържание на разтворен кислород, споделиха специалисти с „Нова Варна“.
Oцветяването се дължи на цъфтежа на фитоплактона.
Фитопланктоните са плаващи микроскопични организми. Най-често срещаните са коколитофориди, покрити с бял калциев карбонат.
Когато са в големи количества, те са лесно видими от пространството като по-светла, млечна вода.
Състоянието на морския фитопланктон оказва влияние върху комерсиалния риболов, човешкото здраве (токсични видове), усвояването на въглероден диоксид и начина, по който моретата реагират на климатичните колебания.
В борбата наречена междувидова конкуренция, много синьо-зелени микроводорасли отделят в средата токсини, които подтискат или забавят растежа на обкръжаващите ги конкурентни организми.
Веднъж отделените в средата вещества могат да доведат до редица кожни и дихателни възпаления при човек.
Историята помни редица случаи на отравяне на хора от синьо-зелени водорасли в открити водоеми, особено по време на т. нар. микроводораслов цъфтеж – явление наблюдавано предимно, когато концентрацията на основните хранителни вещества
във водата значително нарастване.
Всяка година планктонът в Черно море цъфти по различно време, тази година природното явление се наблюдава края на месец май и месец юни.
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna. Направи своята новина най-популярна. Сподели я с приятелите си. Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА. За реклама: https://novavarna.net/реклама Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!