От опита на проявилите се през последните години наводнения на територията на община Варна се установява, че прилаганите досега дейности за намаляване на риска от възникването на наводнения са недостатъчни и често прилагани след събитията. Това се посочва в проект за Програма за намаляване на риска при бедствия на община Варна, качен на сайта на ведомството.
Посочените недостатъци се обуславят от невъзможността за цялостно предвиждане и отчитане на възможните причини и реакцията за недопускането им. От това следва да се премине към политика на цялостно управление на риска от наводнения в условията на „съвместно съществуване” с тях, пише в проектодокумента.
Наводненията на територията на община Варна обикновено са поройни, не са свързани с наличието на речна мрежа и могат да възникнат след интензивен валеж, независимо от състоянието на водния режим в нея. Особено опасни са поройните наводнения за града и районите, където водонепропускливите, улични и тротоарни настилки създават условия за формиране на потоци с голяма скорост на водата, бърза концентрация и почти никакви загуби от инфилтрация в почвата. Подобен ефект се получава и в дерeта, с голям наклон на дъното и скатовете, където бързата концентрация на оттичащите се води от водосборните райони е в състояние да породи катастрофални водни потоци с много малка трайност, но висока разрушителна сила.
Намаляването на риска от наводнения се осъществява преди всичко чрез изграждане на хидротехнически съоръжения, добро устройствено планиране на територията и не на последно място – повишаване на готовността за предотвратяване или намаляване на негативните последици от наводнения чрез превантивни мерки, обучение на населението, адекватна подготовка, планиране на спасителни дейности и др. Необходимо е и редовно почистване на коритата на деретата и каналите и поддържането им в условия на осигуряване проводимостта на водите.
Според проектопрограмата, освен на опасност от наводнения, територията на България и в частност на област Варна е изложена и на още няколко вида опасности:
– Сеизмична опасност;
– Опасност от замърсяване след ядрена или радиационна авария;
– Опасност от свлачища и ерозия на морския бряг;
– Опасност от горски пожари;
– Опасност от неблагоприятни метеорологични явления (силен вятър, градушка, обилни снеговалежи, снежни бури, заледяване и екстремни температури);
– Опасност от биологично заразяване (развитие на епизоотични пандемии);
– Опасност от промишлени аварии и аварии при превоз на опасни вещества, материали и отпадъци.
Сред оперативните цели и мероприятия за намаляване на риска при бедствия са създаване на ефективен механизъм за координация, взаимодействие и улесняване на потока от информация между общинската и районни администрации и всички заинтересовани институции, в това число и НПО, разработване на система за ранно предупреждение и събиране на данни за бедствията, създаване на самостоятелно действащо доброволно формирование, като елемент от Единната спасителна система, провеждане на учения и тренировки и др.
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna. Направи своята новина най-популярна. Сподели я с приятелите си. Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА. За реклама: https://novavarna.net/реклама Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!