Снимките, които публикуваме в Инстаграм, съдържат визуални доказателства, по които може да се прецени дали страдаме от депресия, твърди ново изследване.
Компютърен софтуеър, разработен да сканира снимките за скрити признаци, диагностицира хора с депресия с точност 7 от 10 пъти, съобщава ръководителят на проучването, Андрю Рийс, студент по психология в Харвард.
„Депресираните хора, които тествахме, публикуваха по-тъмни снимки, с повече синьо и сиво, в сравнение с другите участници в изследването“, казва Рийс.
„Хората с депресивни симптоми предпочитат филтъра Inkwell, който превръща цветните снимки в черно-бели, докато психично здравите участници предпочитат филтъра Valencia, който придава на снимките по-топли и по-ярки тонове“, отбелязва той.
С други думи, депресираните хора са по –склонни да избират филтри, които приглушават цветовете на снимките, заключват изследователите.
Снимките на депресирани хора включват по-малко лица, вероятно защото тези хора имат по-малко социални контакти, се казва в изследването.
Според авторите на проучването степента на точност на програмата се оказва по-висока от тази на общопрактикуващите лекари. По-ранни изследвания сочат, че джипитата диагностицират вярно депресия в 42 процента от случаите.
„Депресията определено не се диагностицира лесно и нашият компютърен метод би могъл да се ползва като помощен, без да се съревновава с лекарите, които правят психологическа оценка.“, казва Рийс.
„Предишни проучвания, правени през годините, са доказали, че депресираните хора предпочитат по-тъмни и по-бледи цветове“, казва д-р Игор Галинкер. Той е председател на изследователския сектор в психиатричното отделение към болница „Mount Sinai Beth Israel“ в Ню Йорк.
„Неслучайно се използва една и съща дума за синьо и тъга, а хората асоциират червеното с гняв или казват, че депресията е като черен облак. Пациентите с депресия се обличат в по-тъмни цветове и като цяло избягват ярките и стимулиращи тонове.“
Предвид всичко това, търсенето на визуални признаци в снимките, които хората постват, не изглежда безсмислено.
За да тестват теорията си, Рийс и колегата му Данфорт, професор във Върмонт, помолили 166 души да им покажат профилите си в Инстаграм и да ги осведомят за историята на психичното си здраве.
Екипът събрал около 44 000 снимки от доброволците, заедно с отговори на индивидуални анкети, с които определили нивото на депресия.
Учените оценили снимките, използвайки софтуеъра, който разпознава признаците на депресия.
„Търсехме определени модели, които се свързват с депресията, а това наложи ровене в много източници на информация.
Хората не се справяме много добре с анализиране на информация от хиляди източници едновременно, затова компютърният метод беше единствената ни опция за ефективен анализ.Резултатите ни показаха, че депресията буквално кара хората да виждат света в по-тъмни тонове.“
Рийс предупреждава, че програмата изисква още много работа и прецизни настройки. „Това е предварителна версия, нуждаем се от още тестване преди да можем да обявим, че алгоритъмът с точност идентифицира признаците на депресия в снимките от Инстаграм.“
Изследвания като това могат да бъдат полезни в превенцията на самоубийства, смята Галинкер. Проучването обаче повдига и въпроси от етично естество по отношение на личната информация.
Първоначално тестовете започват с 500 души, но много от тях в последствие се отказват да споделят информация за себе си в социалните мрежи.
Изследването е публикувано на 7 август в списание EPJ Data Science.
Източник: www.pantagraph.com
Превод и редакция: „Нова Варна“
*******
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna. Направи своята новина най-популярна. Сподели я с приятелите си.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!