in

Древна таблица вероятно е най-ранният тригонометричен инструмент

Близо сто години тайнствената таблица е наричана „Плимптън 322“. Открита е в Ирак в началото на ХХ век от Едгар Банкс, американски археолог, смятан за прототип на Индиана Джоунс. По-късно е откупена от Джордж Артър Плимптън през 1922 г. и оттогава е наричана „Таблицата Плимптън 322.“

В момента изследователи от Университета в Нови Южен Уелс я определят като една от най-старите и вероятно най-точни тригонометрични таблици в античния свят.
Откритието е публикувано в списание “Historia Mathematica”, официално издание на Международния комитет по история на математиката, и описва как изследователите датират древната глинена таблица и до какви заключения относно нейното предназначение стигат.

Таблицата е разделена на сектори от по 15 реда, пресечени от 4 колони. Според учените таблицата използва за базисно числото 60, което вероятно е позволявало на древните вавилонци да получават цели числа вместо дроби.

Норман Уайлдбъргър обяснява, че изследователският екип стигнал до следните изводи – таблицата е била използвана за изучаване на триъгълници чрез изчисляване на съотношения, а не на ъгли. В най- горния ред на таблицата относително равни съотношения създават равностранен триъгълник. Със слизане надолу съотношенията намалят ъглите и триъгълниците се стесняват.

„Това е невероятна математическа работа, която свидетелства за безспорна гениалност“, казва университетският изследовател Даниел Мансфийлд в съобщение до пресата.

Учените предполагат, че таблицата е използвана при строежи на сгради. Например, ако се знае височината и ширината на дадена сграда, древните строители са можели да изчислят точните размери и наклона на пирамидалните стени.

Доналд Алън, професор по математика в Университета в Тексас е скептичен спрямо твърдението, че таблицата се е използвала за тригонометрични изчисления.
„Стара и точна е, но да се смята за тригонометрична таблица е само догадка, тъй като таблицата е счупена в единия край и ключът се крие в липсващата част, която никога не е намирана.“

Алън отбелязва, че най-важното откритие при таблицата е доказателството, че вавилонците са познавали Питагоровата теорема години преди Питагор. Проучването показва как таблицата е била използвана да се намират приблизително точни решение на уравнения, включващи триъгълници. Но как точно как таблицата се е прилагала в ежедневието може само да се предполага.

Дори вавилонците да са били основоположници на тригонометрията, казват Алън и Мелвил, то тя в последствие е сериозно подобрена откъм ефективност и точност от гърците, близо хиляда години по-късно.

„В крайна сметка, ако я приемем за тригонометрична таблица, тя ще бъде най-старата известна на човечеството досега. Някои от изчисленията им са много точни. Вавилонската аритметика е доста тромава, но такива са били и гръцката, и египетската.“, казва Алън.

Той отбелязва и че математиците в древността са преписвали един от друг, което прави доста трудно определянето на първоизточника.

Източник: National Geographic

Превод и редакция: „Нова Варна“

 

*******

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna. Направи своята новина най-популярна. Сподели я с приятелите си.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/