Рибари и природозащитници излязоха на протест пред Министерството на околната среда и водите, за да кажат „не“ на унищожението на реките у нас.
Протестът е организиран от риболовното сдружение „Балканка”, съобщава „mediapool.bg“.
Демонстрацията ще се състои в момент, в който в екооведомството ще се проведат консултации с представители на Европейската комисия относно защитените зони от европейската екомрежа НАТУРА 2000.
„За да остане природа в България“ пък обвиниха МОСВ, че на срещата с евроексперти са поканени само проправителствени неправителствени организации, които да декларират, че природата се опазва по европейските правила.
„Унищожаването на реките Струма, Ботуня и Въча опровергава теорията на Нено Димов, че опазването на природата пречи на развитието на местните общности. Точно обратното – от запазване на реките са най-заинтересовани хората по места, а евродирективите пречат само на олигарсите“, се казва в позиция на „Балканка“.
От неправителствената организация припомнят случая с отравянето на река Ботуня. През септември 2016 г. МВЕЦ „Луна“ изхвърли тонове утайки и задръсти реката с тинята, а рибата умря. Местните хора останаха без вода за напояване, за водопой на питомните и диви животни, без вирове за къпане, а риболовът замря.
Тогавашният министър на околната среда Ивелина Василева лично инспектира обекта и определи случая като една от тежките екологични катастрофи. По-късно Василева съобщи, че наложената на оператора на микроВЕЦ-а санкцията е най-висока – 500 000 лв.
Година по-късно проверка на експерти на РИОСВ Враца установи, че реката и коритото са видимо чисти без следи от замърсяване и централата вече работи в нормален режим. През рибния проход е осигурено протичането на екологичен минимум за нормалното функциониране на водните екосистеми, посочва МОСВ.
МВЕЦ „Луна“ е собственост на „Ботуня Енерджи“ ООД. При учредяването на дружеството през 2008 г. мажоритарен собственик е „Енемона“ Козлодуй, а миноритарен акционер е община Криводол. През годините се извършва прехвърляне на акции, които в момента са на приносител и не е ясно чия собственост са.
Според „Балканка“ най-страшен е примерът с унищожаването на река Струма под язовир „Пчелина“ в района на Земен. За случая преди година алармира олимпийската шампионка Румяна Нейкова.
Според „Балканика“ ВЕЦ „Пчелина“ продължава да работи въпреки доклад на учени от БАН и Националния природонаучен музей, изпратен до МОСВ, според който се доказвало унищожението на цялата фауна километри надолу по река Струма в защитена зона Земен.
Рибарите смятат, че целенасочената политика на МОСВ за унищожаване на реките е изгодна само за олигарсите и е във вреда на защитените зони, и най-вече на хората, заявяват от „Балканка“ и настояват за оставката на Нено Димов.
*******
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!