Снимка: huffingtonpost.com
Световният ден за борба със СПИН ежегодно се отбелязва на 1 декември. Той е посветен на повишаване осведомеността за СПИН-пандемията, причинена от разпространяването на вируса ХИВ, а също и оплакването на загиналите от болестта.
Правителствени и неправителствени организации по света обикновено отбелязват този ден с лекции за болестта, както и контрола и превенцията ѝ.
Световният ден за борба със СПИН е един от осемте глобални здравни кампании, отбелязани от Световната здравна организация (СЗО), заедно със Световния ден на здравето, Световния ден на кръводаряването, Световната имунизационна седмица, Световния ден за борба с туберкулозата, Световния ден без тютюнев дим, Световния ден за борба с маларията и Световния ден за борба с хепатита.
Към 2013 г., СПИН убива повече от 36 милиона души по света (1981-2012), а около 35,3 милиона души живеят с ХИВ, правейки го един от най-важните глобални проблеми на общественото здравеопазване в историята.
С 230 души са се увеличили заразените с ХИВ лица у нас спрямо миналата година. 88% от новорегистрираните случаи са се инфектирали по сексуален път показват последните данни на здравното министерство, изнесени в навечерието на Световния ден за борба със СПИН.
Запазва се тенденцията от последните години броят на новорегистрираните мъже да е многократно по-голям от този на новозаразените жени.
Над 200 души са новорегистрирани с ХИВ през 2017 г., с което общият брой на серопозитивните у нас нараства до 2694 души, сочи информацията на министерството.
Най-засегната от коварния вирус в България е възрастовата група между 30 и 39 години, а най-голям процент от заразените през последната година са се инфектирали по сексуален път. 52% от новите случаи са мъже, съобщили за хомосексуален контакт, 36% са се заразили посредством хетеросексуален контакт, а 18% са инжекционно употребяващите наркотици.
Географското разпространение показва, че по-голямата част от новоинфектираните с ХИВ са концентрирани предимно в големите градове, като водеща тук е столицата с 91 лица. Следват областите Пловдив – 22 лица, Варна – 18 лица, Плевен – 9 лица, София област – 7, Бургас – 4 лица и единични случаи в останалите области.
От здравното министерство припомнят, че прилагането на безплатната антиретровирусна терапия удължава живота на пациентите, подобрява имунния им статус и качеството им на живот.
Здравната организация на Обществото на народите е създадена след Първата световна война, в рамките на самата организация. Според завета на Обществото, тя трябва „да полага усилия за предприемането на стъпки по въпроси от международно значение за превенция и контрол на болестите, дори и в случаи на тежко човешко страдание.“
През февруари 1946 г., Икономическият и социален съвет на Организацията на обединените нации помага за проекта на устава на новия орган.[3] Използването на думата световна, а не международна, подчертава наистина глобалния характер на това, което организацията се стреми да бъде. Уставът на Световната здравна организация е подписана от всички 61 страни на Организацията на обединените нации на 22 юли 1946 г. По този начин тя става първата специализирана агенция на Обединените нации, в която се записани всички нейни членове. Уставът ѝ официално влиза в сила на първия Световен ден на здравето на 7 април 1948 г.
Източник: Уикипедия
*******
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!