По улиците на Варна има над 1000 изоставени автомобили, като вече за половината от тях са съставени констативни протоколи.
Разчистването обаче ще отнеме около година, тъй като има тежка процедура, заяви в предаването „Зала Пленарна” по Дарик директорът на общинското дружество „Паркинги и синя зона” Младен Иванов.
Преди да бъде репатрирана една кола, която е извън движение, на собственика се изпраща уведомително писмо. Ако той не декларира какво ще прави с автомобила, на стъклото се поставя стикер, че возилото се бъде вдигнато до 14 дни. След това то се закарва на паркинг под Аспарухов мост и ако не бъде потърсено в срок от 3 месеца, се предава за разкомплектоване.
Лепенето на стикери е дало добър ефект и от 110 автомобила собствениците на над 80 сами са ги преместили, коментира Иванов
Синята зона във Варна се очаква да бъде въведена в края на април. В момента се проектират местата, а до месец ще приключи обществената поръчка за плащанията чрез смс-и. След това ще се пристъпи към разчертаване и поставяне на знаци.
Младен Иванов се надява да бъдат ремонтирани част от централните улици, които ще попаднат в първия обхват на синята зона. Това е районът между булевардите „Христо Ботев”, „Мария Луиза”, „Осми приморски полк”, Цар освободител”, „Приморски” и „Девня”.
Живущите в центъра на Варна ще плащат по 5 лева на месец, а абонаментът за юридически лица ще е 150 лева.
Максималният престой в синята зона ще е до 3 часа, след чието изтичане на колите ще бъдат поставяни скоби. Глобата за тях ще е 20 лева.
Плащането в брой ще се извършва в избрани търговски обекти. Поради тази причина броят на служителите, които ще отговарят за синята зона, ще бъде по-малък в сравнение с други градове. Техните функции ще бъдат единствено контролни.
За обслужването на синята зона ще бъде обявена обществена поръчка за 18 електро автомобила и нови три „паяка”. Сега общинското дружество разполага само с два специализирани коли за репатриране, като една от тях обикновено е на ремонт.
Неправилното паркиране трудно може да бъде регулирано с „паяци”, смята Иванов. През миналата година броят на вдигнатите автомобили е бил 4500.
„Няма инструкции да се вдигат приоритетно коли с регистрации от други градове. Ако има 10 нарушители на една улица, репатрира се най-пречещият, без да се гледа регистрацията или цената на колата”, коментира Младен Иванов.
Зоните за кратковременно паркиране във Варна през 2017 г. са донесли приходис 22 000 лева повече от предходната, а платените паркинги – над 1 млн. лв. Общо. След въвеждането на първите два етапа на синята зона се очаква постъпленията да скочат до 6 млн. лв. през 2019 г.
*******
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!