През 1951 година 14-годишно момче от Австралия на име Джеймс Харисън претърпява операция на белите дробове. Лекарите отстраняват единия му дроб и го държат в болница три месеца.
Харисън оживява до голяма степен благодарение на количествата кръв, които му преливат. По това време австралийските закони изискват кръводарителите да бъдат пълнолетни. Харисън е още малък, но дава обет, че след 4 години ще стане кръводарител. Когато навършва пълнолетие, Харисън започва да дарява кръв.
По същото време лекарите в Австралия се опитват да открият причината за хиляди случаи на мъртвородени деца или бебета с вродени мозъчни увреждания. „До 1967 година в Австралия имаше буквално хиляди умиращи бебета годишно и лекарите не знаеха каква е причината.”, обяснява Джема Фолкънмайър от Австралийския червен кръст. „Спонтанните аборти бяха много чести и много деца се раждаха с мозъчни увреждания.”
Оказва се, че бебетата страдат от хемолитична болест на новородените. Състояние, което се появява при жени с отрицателен резус фактор, бременни с деца с положителна кръвна група. Лекарите откриват, че е възможно да предотвратят опасността, като инжектират на бременните кръвна плазма, съдържаща редки антитела. След проучвания откриват и подходящ донор в Ню Саут Уелс – Джеймс Харисън.
Молят го да участва в експеримента и той веднага се съгласява. Първата доза от плазмата, изолирана от кръвта на Харисън, е инжектирана на бременна през 1967 г. Оттогава Харисън дарява кръв в продължение на повече от 60 години и неговата плазма е използвана за да се направят милиони инжекции.
Тъй като 17% от бременните в Австралия имат нужда от такава инжекция, лекарите са изчислили, че Харисън е помогнал за спасяване на живота на 2,4 милиона бебета в страната.
Учените все още не са съвсем сигурни защо тялото на Харисън произвежда тези редки антитела, но смятат, че е възможно това да е в резултат на кръвопреливанията, които са му направени като дете.
Харисън никога не е помислял да спре да дарява кръв. През 2015 казва пред CNN: „Вероятно единственият ми талант е да дарявам кръв.” Наричат го „мъжът със златната ръка” . Тази година, на 81-годишна възраст, той направи последното си кръводаряване поради възрастови ограничения след общо 1173 кръводарявания.
Източник: Science Alert
Превод и редакция: „Нова Варна“
*******
Главен спонсор на наградата този месец:
Спонсор допълнителна награда:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!