in

Ден на отворените врати на детското ветроходство във Варна по повод Европейският ден на Морето (СНИМКИ)

Снимка: Нова Варна

Европейският ден на Морето, 20 май, е постановен официално през 2008 година от Европейската Комисия.

Идеята зад обявяването му е да се подчертае и чества значението на морето за Европейския континент, историческото и днешното му място в европейските индустрии и идентичност, съобщават от пресцентъра на Яхт Клуб „Кап. Г- Георгив – Порт Варна” за „Нова Варна“.

Снимка: Нова Варна

По този повод Яхт клуба организира Ден на отворените врати на детското ветроходство.

На снимката: Филип Радев
На снимката: Филип Радев

Любознателните гости на клуба имаха възможността да разгледат базата, да зададат въпросите си за лодките, дейността на клуба и ветроходното дело.

През тази година Яхт клуба работи по проект „Ветроходство на три морета” / “S3S – Sailing on Three Seas”, в който си партнира с ветроходни клубове от о-в Сирос и о-в Тенерифе, където също ще бъдат организирани такива дни на отворените врати, в рамките на провежданите по проекта ветроходни спортни лагери.

Снимка: Нова Варна

Любопитни факти за капитан Георги Георгиев

  • След успешното околосветско плаване на капитан Георги Георгиев, изтъкнат и обичан от всички членове деятел и понастоящем патрон на клуба, той става водещ център и стожер на всички, които обичат морето и ветроходството.

  • След смъртта на Георги Георгиев през 1980 г., с решение на Управителния съвет, клубът е преименуван на яхт клуб “Капитан Георги Георгиев – Порт Варна”.
  • В международен план, в продължение на повече от едно десетилетие, клубът представя България на най-големите ветроходни състезания в района на Източното Средиземноморие и Егея.
  • Доказателство за това са десетките купи, експонирани в каюткомпанията на клуба.
  • Десетки младежи минали през школата на яхт клуб “Капитан Георги Георгиев – Порт Варна”, понастоящем плават като моряци и капитани по всички морета и океани на Планетата, запазили обичта и признателността към любимия клуб.
  • През 1975 година по решение на клубния съвет Георги Георгиев прави квалификационно плаване за Трансатлантическото състезание за самотници, известно тогава като ОСТАР (OSTAR – Observer Singlehanded Transatlantic Race), от Варна до Батуми.
Снимки: Нова Варна
  • Яхтата „Кор Кароли“ в Националния военноисторически музей във Варна.
    На 5 юни 1976 година яхтата „Кор Кароли“ е сред 125-те допуснати до старта на ОСТАР-76. Състезанието Капитана завършва 37-и от общо 73-а завършили в най-тежките хидрометеорологични условия, при които то се е провеждало. За първи път загиват двама души, мнозина са спасени в морето, а потрошените от щормовете яхти са десетки.
  • След прекалено дълъг престой за доокомлпектоване на яхтата в Ню Йорк „Кор Кароли“ отплава за Маями и оттам за Куба, където на 20 декември 1976 година стартира в околосветския си рейс.
  • Започва от Хавана през Панама, Маркизките острови, Фиджи, Торесовия проток, Австралия, Индийския океан, Порт Елизабет, Кейп Таун до Хавана. Завършва го следващата година, отново на 20 декември, с рекордно за размерите и възможностите на яхтата проплавано време – под 202 денонощия. 3 години по-късно това постижение е включено в Книгата за рекорди на Гинес.

  • След завръщането си в родината капитан Георги Георгиев е удостоен със званието „Герой на Народна република България“.

  • На името му е наименуван нов 25000-тонен кораб за насипни товари на „Български морски флот“, става почетен спортист № 1 за 1977 г., както и почетен гражданин на Варна и родния му Кърджали (източник: Уикипедия).

 

*******
Главен спонсор на наградата този месец:happy-life
Спонсор допълнителна награда: logo-promocheck

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Дамян Дамянов