На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
На този ден се прекланяме пред делото на светите братя Кирил и Методий.
За официален празник на Народна Република България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година, а от 15 ноември 1990 г. е официален празник на Република България, когато Народна република България е преименувана на Република България.
Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен.
За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата.
През 1857 година Денят на светите братя е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград. През 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“.
Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие.
От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий.
По време на борбите за църковна независимост от началото на XVIII век историческото дело на Кирил и Методий е не само стимул, но и казус против гръцката Вселенска патриаршия.
Празникът надхвърля църковно-училищните рамки на своето отбелязване и се превръща в общонароден празник.
След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в две посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско обаче същият запазва функциите си и на демонстрация на българщината в борбата ѝ против турското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда.
Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война.
С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден – 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника – пцърковен (11 май) и светски (24 май).
Поотделно паметта на св. Кирил се отбелязва на 14 февруари, а на св. Методий — на 6 април.
Общият празник на Св. св. Кирил и Методий се чества и от Българската църква и през следващите векове, а през Възраждането се превръща и в училищен празник на буквите.
През 1856 г. Йоаким Груев предлага Денят на Св. св. Кирил и Методий да бъде празнуван като празник на българските ученици.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих „Върви, народе възродени“. Химнът е озаглавен „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи“ и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11.05.1900 г. музиката към химна.
24 май като празник на славянската писменост и на светите братя Кирил и Методий се отбелязва и в Русия. Там се чества за първи път през 1986 г. по инициатива на мурманския писател Виталий Маслов (в Мурманск е най-северната точка, където има паметник на св. св. Кирил и Методий).
Братята Константин-Кирил и Методий са родени в град Солун през IX век. През 855 г. те създали глаголицата във византийския манастир Полихрон в областта Витиния в Мала Азия и там превели свещени книги. След това те се заели да популяризират християнството сред славяноезичните народи.
Солунските братя имали ученици, които продължили делото им. Сред тях са Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий. Учениците на Кирил и Методий били приети в България от княз Борис през IX век. Кирилицата, която заменя глаголицата, е създадена в Преславската книжовна школа. Като неин създател се сочи Климент Охридски, а името ѝ е дадено в чест на Константин-Кирил Философ.
В края на ХХ в. създателите на глаголицата – солунските братя св. св. Кирил и Методий, са обявени от папата за „Покровители на Европа”.
В наши дни 24 май се отбелязва в много държави – Руската федерация, Украйна, Беларус, Македония, Сърбия, Черна гора, Чешката република, Словакия,Румъния и други.
За над 300 милиона души кирилицата е прозорец към света – тя се използва от общо 12 държави като официална азбука.
От 1 януари 2007 г. с приемането на България в Европейския съюз кирилицата става една от трите официални азбуки на общността наред с латинската и гръцката.
*******
Главен спонсор на наградата този месец:
Спонсор допълнителна награда:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!