in

Почитаме света великомъченица Христина

На 24 юли Православната църква почита  света великомъченица Христина.

Тя била родом от гр. Тир. Нейният баща, като управител на този град, бил известен жесток езичник. Родителите ѝ дали името Христина, което било не според тяхното езическо разбиране, но по Божий промисъл: самото име, като някое пророчество, предсказвало, че девицата, когато порасне, ще стане християнка, Христова рабиня и невеста.

Когато станала на 11 години, се открила необикновената ѝ красота.

За да я запази от човешки погледи, баща ѝ направил за нея стая във висока кула. Там той поставил златни и сребърни изображения на своите езически богове, като ѝ заповядал ежедневно да им пали тамян и да им се кланя.

Когато Христина пораснала, тя сама стигнала до познанието за Бог.

Разгневена от езическите вярвания, тя счупила домашните сребърни и златни идоли и ги изхвърлила. От тази нейна постъпка баща ѝ люто се разгневил. Христина смело му изповядала своята вяра в Христа.

Баща ѝ я подложил на страшни изтезания. Младата мъченица с непоколебима твърдост изтърпяла всичко. Той разпоредил да хвърлят в тъмница измъчената Христина, но починал внезапно.

Следващите управители Дион и Юлиян продължавали да мъчат изповедницата. Най-накрая Юлиян заповядал да накажат Христина със смърт. Тогава тя била прободена с железни копия от войниците и предала своята честна и свята душа в ръцете на своя Господ.

Днес имен ден празнуват: Христина, Христин, Кристина, Кристин, Кристиян.

Източник: pravoslavieto.com

 

*******
Спонсор допълнителна награда: logo-promocheck

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.