Румъния ще използва българския опит в борбата срещу мръсния въздух, но не от държавните институции, а от доброволците от AirBG.info.
За малко повече от година те изградиха мрежа от 730 измервателни станции и с техните данни днес вече си служи Българската академия на науките. Само в София станциите им са 370 – срещу пет на ресорната държавна агенция.
За разлика от държавните, техните данни са достъпни в реално време за всички в интернет, докато официалните се осредняват веднъж на 24 часа и на практика и до днес Столичната община може само да каже какво сме дишали вчера.
Общински съветници от Букурещ и представители на гражданския сектор от Брюксел, водени от обща цел, а именно по-чист въздух, стигнаха до София. Там Стефан Димитров и негови приятели се заеха да мерят вместо държавата фините прахови частици, заради които България беше осъдена миналата година от съда на Европейския съюз.
Достъпни и безплатни за всички – достоверността на данните е потвърдена от БАН. Учените вече ги използват заедно с данните от държавните измервателни станции. Припокриването на едните и другите е налице – разликата е, че тези на доброволците са много по-подробни.
Според общинските съветници от Румъния в Букурещ въздухът е още по-мръсен, но там съвсем нищо не се прави. Екоактивистите от Брюксел имат представителства във всички европейски държави и смятат да популяризират българския опит.
80 лева струва на доброволец сглобяването на една измервателна станция, а гражданите от АirBG.info дават и още добри примери на управляващите./ Нова
*******
Спонсор допълнителна награда:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!