Владимир Владимиров пробва да вземе повече от 1 млн. лв. обезщетение, съдейки държавата в Страсбург. Искът му е свързан със срутването на частен хотел, построен върху свлачищен терен в района на „Журналист“ .
Варненският бизнесмен Владимир Славов Владимиров, на 73 г. иска държавата да му плати 607 710 евро, научи „Нова Варна“ от сайта на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ). Причината – хотелът, който е построил върху свлачищен терен в района на спирка „Журналист“, е пропаднал.
Фактите по делото, представени от жалбоподателя, могат да бъдат обобщени по следния начин. През декември 1995 г. главният архитект на община Варна издава разрешение на кандидата за строеж на хотел и ресторант. До август 1997 г. жалбоподателят е издигнал солидна сграда от около 250 квадратни метра. Работата продължава и след това, на 15 март 2004 г,. главният архитект удостоверява, че сградата е годна за експлоатация. Предвид факта, че теренът, върху който се строи хотелът, е склонен на свлачища, строителните работи включват необходимите предпазни мерки, и по-специално терасовиден дизайн и изграждане, подсилени основи и подсилена подпорна стена отстрани на пътя, съобщава пресцентъра на Министерството на правосъдието.
С решение от 25 септември 2018 година Съдът за правата на човека в Страсбург намира, че жалбата по делото „Владимиров срещу България“ е неоснователна.
Бизнесменът Владимиров, купува земя в района на свлачище близо до спирка „Журналист“ във Варна, припомня 24часа. Свлачището е регистрирано през 1972 година, но въпреки това жалбоподателят решава да построи хотел и ресторант на мястото. Когато сградата се срутва. собственикът завежда иск по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), претърпени поради непредприемане от националните власти на укрепителни действия в района. Искът е отхвърлен с окончателно решение на Върховния административен съд (ВАС) с констатацията, че претърпените от жалбоподателя вреди не са в пряка причинна връзка с твърдението за бездействие на държавата, а с естествените природни процеси.
По-късно жалбоподателят се оплаква и пред ЕСПЧ, че държавата не е предприела необходимите мерки, за да предотврати вреди върху собствеността му, като претендира 582 710 евро за претърпени загуби и пропуснати ползи и с още 25 000 евро за неимуществени вреди, общо 607 710 евро.
Правителствените агенти от Министерство на правосъдието предоставят на Европейския съд за правата на човека становище по казуса, подкрепено с доказателства. Съдът обявява жалбата на Владимиров за явно необоснована.
Магистратите отбелязват че правото на едно лице мирно да се ползва от притежанията си не е абсолютно и не се простира отвъд разумното според обстоятелствата. В случаите на природни бедствия, които са по същността си извън човешкия контрол, задължението на държавата за предприемане на мерки не се разпростира толкова широко, както например в случаите на имуществени вреди, настъпили в резултат на инциденти, свързани с рискови човешки дейности, сочи съдът. И допълва, че жалбоподателят е купил земята с цел осъществяване на търговска дейност, бил е осведомен за свлачищните процеси и е следвало да прецени сам риска за инвестициите си.
ЕСПЧ се съгласява с изводите на националните съдилища в производството по ЗОДОВ и стигна до заключението, че няма причинно-следствена връзка между вредите за сградата на жалбоподателя и неправомерното бездействие на министерството.
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!