Поне половината пушачи по света тайничко мечтаят да се отърват от порока си. 40% от тях са опитвали да оставят цигарите, но едва около 5% успяват наистина.
Учените са установили, че мозъкът на зависимите от никотина работи малко по-различно от този на непушачите. Например, ако на непушача му покажат вкусна храна или пари, той ще изпита положителни емоции, докато пушачът ще остане сравнително равнодушен.
Той ще се зарадва, ако го почерпите с цигара. Тези изменения във възприятията настъпват след като човек изпуши около десет цигари, пише petel.
Експертите подчертават, че отказването от тютюнопушенето е трудно, тъй като тук не става въпрос за някакъв вреден навик, а за зависимост и хронично заболяване.
Британски учени установяват, че при 70% от хората тази зависимост може да се зароди още с първата изпушена цигара. Ето защо проблемът с пушенето не е никак за подценяване.
За да се откаже пушачът от зависимостта си завинаги, той трябва да проведе никотинозаместваща терапия под формата на лепенки, таблетки дъвки, която да е с продължителност не по-малко от три месеца.
Лекарите напомнят също, че молекулярните биолози и химици от Калифорния съвсем наскоро разработиха ваксина срещу никотиновата зависимост. Тя съдържа фермент NicA2, който атакува никотина в клетките и го разрушава.
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!