Памучните семена, доставени на обратната страна на Луната с китайския космически апарат „Чанъе-4“, поникнаха. Така първият в историята биологичен експеримент на Луната завърши успешно.
Това е първият път, когато биологичната материя расте на Луната и се разглежда като значителна стъпка към дългосрочно изследване на космоса, пише BBC.
Chang’e 4 е първата мисия, която се приземява и изследва далечната страна на Луната.
Лунният апарат кацна на обратната страна на Луната на 3 януари, носейки инструменти за анализ на геологията на региона.
Възможността за отглеждане на растения на Луната ще бъде неразделна част от дългосрочните космически мисии, като пътуване до Марс, което ще отнеме около две и половина години.
Това би означавало, че астронавтите биха могли сами да отглеждат собствената си храна в космоса, намалявайки необходимостта да се връщат обратно на Земята за снабдяване.
Освен памучни семена „Чанъе-4“ пренесе и други биологични образци за създаване на минибиосфера – семена от рапица, картоф, вид зеле. както и личинки на дрозофили.
Ръководителите на мисията казаха, че това полага основите за бъдещото оцеляване в космоса, съобщават BBC.
Китайската космическа агенция разпространи снимка на кълновете памук сред други стръкове.
Заради ограничения обем на космическия апарат, семената е трябвало да са с малки размери и да са от видове, устойчиви на ниска гравитация, радиация и големи промени в температурата.
China / Moon pic.twitter.com/RHBOfeOmCZ
— Paulo Sa Elias (@paulosaelias) 11 януари 2019 г.
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!