Протестиращите родители срещу намесата на НПО-та в социалното и образователното законодателство на страната отново изразиха публично недоволството си във Варна. След замразяването на спорната Стратегия за детето, техните искания се промениха. Те настояват неправителствените организации да отпаднат като посредник между децата и родителите.
Относно спорния документ и множеството изменения, които са направени покрай Закона за социални услуги, родителите посочват, че толкова огромни промени в законодателството на страната не са правени през последните 25 години. Те подчертават, че всяка от тези промени се одобрява, без да има никакви дискусии, и оказва съществено отражение в семейните взаимоотношения.
Според родителите в Закона за закрила на детето е смущаващо присъствието на НПО-тата, чиято преценка е представена като по-меродавна от тази на родителя.
Друг проблем, който посочват, е, че много от текстовете в Закона позволяват произволно тълкуване от страна на социалните работници. Никъде обаче не се предвижда понасяне на отговорност от тези служители, ако те не изпълнят закона.
Основното послание на протеста е срещу срещу водените „антидетски и антисемейни политики в страната“.
Един от организаторите – Павлина Тодорова, обясни, че за пореден път родители излизат не заради оспорваната Национална стратегия за детето, а срещу редица закони, които съдържат голяма част от вече „замразената“ стратегия.
Според нея в държавата се прокарват близо 27 закона, които съдържат елементи на ювенална юстиция, сексуално образование в ранна детска възраст, извеждане на деца от семейства и др. Протестиращите поискаха управляващите да работят за законодателство, което защитава правата на семейството.
Подкрепата в социалните мрежи вече наброява близо 106 000 души в национален план, а във Варненско – близо 6000 души, каза тя.
„Ние вече не протестираме само срещу стратегията. Това трябва да бъде ясно. Ние протестираме срещу измененията в различни закони и наредби, които неправителствени организации се опитват да внедрят в законите на българската държава“, посочи друг от организаторите, Михаела Берова.
„Промените дават изключително големи правомощия на неправителствени организации да участват в дейности, които по право са изцяло на институциите. Тези закони променят част от понятията, например – „дете в риск“, допълни Тодорова. Според Берова тези НПО-та застрашават семействата, тъй като имат интерес в определянето на повече деца в риск.
Организаторите на протеста обявиха, че протестните действия ще продължат, докато правителството не отговори на техните искания за спиране на спорните закони, за по-строг контрол върху участието на неправителствените организации при прилагане на социална политика, както и по-голямо участие на български граждански организации в създаването на бъдещи закони.
Протестът започна в 16.30 пред Катедралата и премина в пешеходно шествие по централната пешеходна зона на града. Протестът е национален и в него се включиха родители от 29 града, сред които София, Ямбол, Шумен, Плевен, Велико Търново, Бургас, Кюстендил, Пловдив, Габрово, и др.
Припомняме ви, че по разпореждане на премиера Бойко Борисов работата по проекта на Националната стратегия за детето беше спряна заради негативни обществени реакции. От социалното министерство заявиха, че целта на документа никога не е била да отнема децата от техните семейства и да противопоставя интересите на децата и на техните родители.
*******
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!