Училищата с най-висок резултат на матурите след 7 клас по БЕЛ са пловдивската математическа гимназия „Акад. К. Попов“ и софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“. По математика най-добре са се представили възпитаниците на варненската математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ и отново СМГ.
По региони, с най-високи резултати и по двата предмета са София, Смолян, Перник и Варна. А с най-ниски по БЕЛ са областите Ямбол, Сливен и Шумен, а по математика – Видин, Шумен и Монтана. Toва каза Евгения Костадинова, директор на Дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ към МОН, на пресконференция по повод резултатите от матурите при седмокласниците, съобщи dnes.bg.
Средният резултат по български език е 53,06 точки, а по математика – 33,62 точки, каза още тя. По БЕЛ със 100 точки са 16 души, а с 0 т. – 107. По математика броят на получилите максимален резултат е 141, а 109 са с 0 точки. Само един ученик е получил максимален брой точки и по двата предмета, а с 0 т. и на двата изпита са 12 души.
Оценките по математиката са в диапазона среден – добър, а по БЕЛ – в диапазона добър – много добър, каза зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова.
„Средният резултат по математика е тревожен“, обясни Михайлова и уточни, че много ученици са избрали да не работят по отворените въпроси.
„Трябва да се работи върху уменията на учениците сами да решават задачи. Защото математиката се учи с решаване на задачи. Учениците бяха подготвени за този формат на теста – т.е. въпросите не бяха изненада за тях“, посочи Михайлова и обясни, че трябва да се работи върху това учениците да решават и задачите с отворен отговор.
Изпитът след 7 клас показа, че има проблем с функционалната грамотност на учениците, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, цитиран от „Фокус“.
Той призна, че има проблем с резултатите по математика, което е от години. По думите му има външни обстоятелства – различно поколение деца и ученици, при които много по-трудно се провокира интереса за учене и много по-трудно се концентрират и мотивират да учат, особено математика и природни науки.
Има и вътрешни фактори в системата, но основният фактор за доброто обучение си остава подготвеният и мотивиран учител, каза Вълчев.
„Българската система на образование се справя относително добре с базовата и четивната грамотност, като сме на едно от челните места в Европа – по PIRLS, носме на едно от последните места по функционална грамотност – по PISA“, коментира образователният министър.
„Догодина изпитът по БЕЛ ще включва 6 и 7 клас, а след две години – материалите за 5, 6 и 7 клас“, обясни още зам.-министър Михайлова и посочи, че тази година е имало нов тип задачи, ориентирани към функционална грамотност и оценяване на умения.
*******
Спонсор на наградата този месец: Happy Life
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!