Община Варна подготвя две проектни предложения в областта на дигиталните технологии на обща стойност 1,5 млн. евро.
Това стана ясно на последното заседание на постоянната комисия „Европейски въпроси и международно сътрудничество“, на което беше дадена зелена светлина за кандидатстване по програма „Хоризонт 2020“. Помощта и при двата проекта е 100% безвъзмездна и не се изисква съфинансиране от местната хазна.
Единият проект предвижда проектиране и разработване на ефикасен софтуер, който ще подпомогне дигитализацията на работните процеси в община Варна. „Този софтуер ще ни позволи много бързо да търсим документи в системата. Така ще съкратим сроковете за издаване на удостоверения, справки и пр., с което ще подобрим обслужването на гражданите и бизнеса. От друга страна – ще се правят дигитални копия, като по този начин ще се минимизира рискът от загуба на документация“, поясни Бистра Димова, шеф на отдел „Програми и проекти“.
Общата стойност на проекта е до 4,5 млн. евро, като индикативният бюджет за Варна е до 800 000 евро. Общината ще си партнира с организации и институции от Холандия, Франция, Румъния и Гърция, с които вече е работила. От българска страна желание да участват в проекта са заявили също областната управа и Техническият университет в града.
По втория проект ще бъде изграден Цифров информационен център, който ще работи като интегрирана услуга „на едно гише“. Чрез него компании от всякакъв ранг ще могат да получат информация, опит и експертно мнение в областта на дигиталните технологии. Центърът също така ще осигурява връзка с инвеститори, ще помага за свързване на потребители и доставчици на цифрови иновации и др. Ключовите технологии, до които центърът ще осигури достъп, са роботика, фотоника, анализ на данни, киберсигурност, симулация, високоефективни изчисления. Извън технологичния фокус той ще може да подпомогне и сектори като селско стопанство, транспорт, строителство, производство.
Общата стойност на проекта е до 3 млн. евро, като община Варна очаква да получи до 700 000 евро. По този проект местната администрация също ще си партнира с организации от няколко европейски държави. Другите участници от България са ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и Техническият университет във Варна.
Продължителността и на двата проекта е 36 месеца. Администрацията трябва да подаде проектните предложения до ноември.
Съветниците дадоха също съгласието си община Варна да кандидатства с проект по Програмата за морско дело и рибарство 2014 – 2020, при който обект на инвестицията е сградата на НЧ „Васил Левски“ в кв. „Галата“. Ако проектът бъде одобрен, в читалището ще бъде изграден морски образователен център за деца и ученици. Проектното предложение включва също цялостен ремонт на концертната зала, обновяване на санитарния възел, изграждане на рампа за хора в неравностойно положение в читалището.
*******
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!