in

Пациенти ще отмарят в СПА центрове у нас благодарение на германските здравни каси

От пролетта на следващата година пациенти от Германия ще идват в България за балнеолечение и физиотерапия на разноски на германските здравни каси. Това съобщи Сийка Кацарова – председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм.

Германската национална асоциация на здравноосигурителните каси разшири през септември списъка с 14 държави, в които признава предоставянето на медицински амбулаторни услуги за профилактика, като към него добави и България, каза Сийка Кацарова, цитирана от БНР. Това означава, че германските граждани, които идват у нас по линия на здравноосигурителните каси в Германия ще заплащат само 10 на сто от цената за рехабилитация или превенция, проведена у нас. Останалата сума ще се покрива от здравната каса.

По данни на германо-българската индустриално-търговска камара в Германия в момента има 109 задължителни здравноосигурителни фондове плюс фондове „Социални грижи“. От приблизително 83 милиона души в Германия над 73 милиона са били здравно осигурени в края на миналата година.

Повече от 20 милиона души годишно използват възможностите за извънболнична превенция в страната и в чужбина. Здравната каса покрива около 90 на сто от разходите на пациентите за лечение. Д-р Таня Ангелова от Съюза по балнеология и СПА туризъм посочи:

„Това са пациенти, които предимно на преден план е опорно-двигателният апарат като заболявания. България има невероятен климат, който идва като добавка към балнеолечение или таласотерапия. Климат, от който добре се повлияват както ставни заболявания, така и заболявания на дихателната система“.

На здравните каси в Германия е предложен списък с хотели у нас с гарантирано качество, който впоследствие ще бъде разширен, каза Сийка Кацарова.

Очаква се около 10 000 германци годишно да извършат възстановителни и здравни процедури у нас.

„България обслужва немски туристи, които идват в България да се лекуват от 50 години. България е много добре известна на германския пазар. Нашият проблем беше, че туристите идвайки в България да се лекуват, всъщност не получаваха никакви пари обратно за разлика от Унгария, Словакия и още 14 страни. С това историческо подписване, да го кажем, от 20-ти септември вече България ще бъде абсолютно равностоен партньор на този пазар. България се бори да влезе в този списък от 50 години. И затова искам да подчертая още веднъж, че това наистина е исторически факт, което ще доведе наистина до голям поток от немски пациенти, които ще идват в България, ще се лекуват и съответно немските здравни каси ще могат да им връщат обратно парите“, посочва Калин Драганов – управител на туроператор, член на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.

Съвместно с Германо-българската индустриално-търговска камара през пролетта на тази година в Берлин са проведени събития за представяне на СПА туризма у нас – да се разкрият възможностите в четирите сезона и да се изяснят изискванията за двустранно признаване на амбулаторни услуги в курорти за осигурени при германските задължителни здравноосигурителни каси лица. Централна роля в процеса има Германската национална асоциация на здравноосигурителните фондове, във фокуса на която са 70 милиона застраховани германци.

„В Германия в момента има 109 задължителни здравноосигурителни фондове плюс фондове „Социални грижи“. От приблизително 83 милиона души в Германия, над 73 милиона са били здравноосигурени в края на 2018 г. Повече от 20 милиона души годишно използват възможностите извънболнична превенция в страната и в чужбина“, каза Кармен Щрук – заместник управител на Германо-българската индустриално-търговска камара.

Германо-българската индустриално-търговска камара съвместно с Българския съюз по балнеология и спа туризъм са изготвили брошура за здравен туризъм, адресирана към германските здравноосигурителни каси. В нея са включени 26 хотела, които представят своите амбулаторни профилактични терапии. Друг начин на информиране ще бъдат списанията и уебсайтовете на съответните здравни каси.

Брошурата ще бъде разширена с още хотели, които отговарят на условията, посочва Сийка Кацарова – председател на Българския съюз по балнеология и спа туризъм: „Критерии при избор на пилотното издание за хотелите, които са включени… първият важен основен критерий е те да са сертифицирани според Наредба 2 на Министерството на туризма от 2016 г. като медикъл СПА, таласо или СПА център. Дали сме най-доброто като първа стъпка там, където Съюза по балнеология и СПА гарантира качеството. Освен това тук имаше два, три тура от немски туроператори и те ни подсказаха също кои хотели са готови да работят с немско здравноосигурени клиенти. На втори етап ще се добавят и други, които решат да се сертифицират.

Освен голям успех за България, този пробив на Германския пазар е голямо предизвикателство, коментира Даниела Дариткова – председател на парламентарната здравна комисия: „Критериите за качество и предлагане на услугата ще трябва да вървят по съвсем други стандарти, ще трябва да се борим с всички наши национални особености, надявам се успешно. Тук ще ни трябват пак отново обединените ни усилия, за да може да останем на този пазар. Защото това е предизвикателството – да предлагаме такива услуги, че не само присъствието там да ни бъде успех, но и устойчивостта на това постижение“, каза Даниела Дариткова.

*******
Спонсор на наградата този месец: Retro_Museum

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.

Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.

Подкрепи благотворителна кауза

За реклама: https://novavarna.net/реклама

Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/