На 3 октомври 2019 г. в 16.00 часа, в сградата на Музея (ул. Заменхоф 21), ще се открие мобилната изложба „Гутенберг и славянският свят“ на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ – СУ „Климент Охридски“.
Изложбата ще бъде официално открита от Директора на Центъра, проф. дфн Вася Велинова. Като допълнение в изложбата ще бъдат представени експонати от фонда на Музея на Възраждането, а именно – старопечатни книги, информацията за които ще бъде в таблата на мобилната изложба.
Кулминацията на юбилея ще бъде на 4 октомври (петък), когато в зала „Одесос“ на Археологическия музей, ще се открие Националната конференция „Музеят в историята и историята в музея – 60 години Музей на Възраждането, Варна“.
КРАТКА ИСТОРИЧЕСКА СПРАВКА:
На 4 октомври Музеят на Възраждането навършва своя 60-годишен юбилей. Инициативата за създаването му е на тогавашния пръв уредник в отдел „Българските земи ХV- ХIХ в.“ проф. Велко Тонев. С много любов към експонатите и желание да представи историята по интересен и достъпен начин, Велко Тонев подрежда няколко зали на ул. “27-ми юли” N 9,в сградата на първото българско училище във Варна преди Освобождението. Но една от залите остава и до днес една от най-атрактивните в музея – пресъздадената учебна стая с пособията за учене през Възраждането. Това е първата в страната възстановка на стая от взаимното училище и идеята е именно на проф. Велко Тонев, а изпълнението на идейния проект е възложено на М. Гечев. През 2016 г. музеят намира нов дом и днес се помещава на ул. Л. Заменхоф 21.
Музеят разполага с богат и разнообразен фонд, в който се съхраняват редки и ценни ръкописи, първи издания на важни за българската възрожденска история книги, сред които Рибния буквар, Стематографията на Хр. Жефарович и мн. други. В колекцията на музея са и картини на известни български художници, икони, църковна утвар.
Сред атрактивните предмети са лични вещи на български опълченци и възрожденци, а револверната сабя на Х. Димитър е един от експонатите, който най-често участва в изложби извън музея. От 2017 г. музеят се сдоби с още един безценен предмет – едно от бойните знамена на Дж. Гарибалди, под което се сражават и много българи.
Музеят е автор и на много изложби, някои от които и до днес се представят от колеги в други музеи – например „Сабите на воеводите“, „Гарибалди и българите“.
*******
Спонсор на наградата този месец:
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!