По време на среща между местните структури на гражданска платформа „Българско лято“ и представители на туристическия бранш бяха обсъдени редица наболели теми
Адвокат Кристиян Богоев, водач на листата на ГП „Българско лято“ във Варна проведе двучасова отворена за медиите среща с представители на туризма в града. „Благодаря ви, че се отзовахте. Много ваши колеги ми се обадиха да ми споделят, че се притесняват да присъстват на подобна публична среща с мен, но аз им обещах, че днес тук ще засегнем и техните сфери на дейност.“, с тези думи Богоев откри срещата.
Той сподели, че е наясно, че това е най-пренебрегваният бранш в България и че това трябва спешно да се промени и туризмът отново да е национален приоритет.
Съюзът на ресторантьорите и хотелиерите на к.к. „Златни пясъци“ бе представен от Станислав Стоянов и Филчо Ставрев, които поставиха редица въпроси на масата. „Никой не ни отговори защо за заведенията имаше редица компенсации, но не и за нас? Да не говорим за избирателното намаляване на ДДС и решението гостите на хотела да се хранят в стаите си, което на практика обезсмисли до голяма степен престоя им при нас. Да си ядат в стаите могат и вкъщи.“
„Хаосът, който създадоха управляващите по време на пандемията беше и продължава да е огромен. Бяха създадени над 250 нормативни акта, които си противоречаха помежду си. Затрудниха много живота на всички ни – на децата, на родителите, на работещите. Така и никога не се създаде пътна карта на бизнеса – кой как да действа и какво го очаква, как да планира и преценява за себе си ситуацията. Всичко беше от днес за утре.“, коментира Богоев.
„Най-големият проблем е, че липсва стратегия за туризма с кръгозор повече от един сезон. Това е несериозно. Ние планираме и имаме готовност да изградим дългосрочна стратегия за развитието на туризма в България поне за 10 години напред с краткосрочни конкретни планове и задачи.“, отговори представителят на „Българско лято“ на въпрос, поставен от Миглена Благоева от „Обединение бъдеще за туризма“.
Коментира се темата въобще какъв туризъм е останал във Варна. „Нима имаме градски туризъм или Варна се рекламира по някакъв начин, за да привлече нови гости“, зададе риторичен въпрос на присъстващите Богоев. Той припомни, че лидерът на партията Васил Божков има специално отношение към миналото и културата. „Варна е град върху града и вместо това е отправна точка за привличане на туристи, ние редовно заравяме стени на Одесос и ги крием, защото ни пречат да строим бетони и пътища. А Варна може да е като Рим, защото където копнеш излиза история.“
„В к.к. „Зланите пясъци“ хотелиерите плащаме данък, но нямаме право да ползваме инфраструктурата, защото тя е частна. Знае се на кои лица е точно. И когато дойдат гости на хотелите ни няма къде да паркират. Подобно лошо отношение много бързо разваля имиджа на хотела, комплекса, града, държавата.“, оплакаха се хотелиерите.
„Дайте ни конкретни решения на този проблем“, каза Филчо Ставрев. „Уморихме се да чуваме неща, които знаем. Искаме решения.“
„Знам, че е така. Първото нещо, което трябва да ви прави впечатление, че за разлика от другите водачи на листи, аз ще съм единственият народен представител – варненец. Опонентите ни живеят в София и нямат никаква представа за нашите ежедневни проблеми. Ето, например, на мен лично ми вдигнаха колата на к.к. „Златни пясъци“ миналата седмица и едни, направо бандити мога да кажа, дойдоха да ми искат 85 лв., за да си я взема. Аз и семейството ми сме реални потърпевши на тези местни реалности. Затова искам да отида в парламента и да участвам в реално време в коването на законите, да впрегна целия си юридически опит и знания за реални решения на реални проблеми. Защото проблемите трябва да спрат да се решават на приказки на маса, и да се решават със законодателни инициативи. Знаете ли, че в Плана за развитие на България думата море я няма. Това е недопустимо“, продължи Богоев.
„40% от БВП е заровен в пясъка, защото инвеститорските продукти не вадят печалба, не вадят нищо.“, допълни адвокатът.
Бяха обсъдени още проблемите с кадрите, лекуването на туристите, състоянието на плажовете и прилежащата инфраструктура.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!