Националната обиколка на “Продължаваме промяната” стигна до морската столица, за да осветли въпроса за неправомерното разходване на огромни държавни средства чрез инхаус процедура за удълбочаване на каналите на Пристанище Варна.
“Днес искаме да покажем една от знаковите неправди в икономиката на България – историята с “дълбачките”. Тя е проста и прилича на много подобни, които ние разкрихме още миналото лято в служебното правителство. Моделът е един и същ. Огромна сума държавни средства се заделят, в случая за удълбочаване на варненското езеро и канал. Идеята принципно е добра. Точно както идеята за оправянето на язовирите в България беше добра. Проблемът е в начина на изпълнение и непрозрачността на процедурата по възлагане на изпълнение”, коментира Даниел Лорер, водач на листата „Продължаваме промяната“ във Варна.
Той уточни още, че за удълбочаване на пристанищните канали са заделени над 400 млн. лв., които се дават на държавно дружество – схемата е подобна на ДКК с язовирите, за които бяха отделени 600 млн., както и на милиардите в АПИ за магистралите. Държавната ТСВ не може да изпълнява дейността по удълбочаване на каналите – няма машини и специализация, следователно превъзлага по непрозрачен начин на други фирми, по подобие на начина на работа на ДКК и АПИ.
“Какво се случва след това – тези пари се преразпределят към подизпълнители и там се губи следата. Въпросните 435 млн.лв. държавни пари стават 390 млн. към следващия подизпълнител, оттам следва още един подизпълнител, няма диря къде отиват. Точно както българските язовири не бяха направени както трябва, точно както магистралите не бяха построени както трябва, и нашият канал няма да може да бъде издълбан и удълбочен така както трябва. Ние направихме първите стъпки със спирането на тези схеми и сега трябва да си довършим работата”, коментира Лорер.
“Още една добра идея, за съжаление, е била опорочена от управлението преди нас. Виждаме една добра инициатива, която обаче е била организирана по такъв начин, че голяма част от парите се губят. Не знаем дали това удълбочаване е ефективно. Важно е в момента да установим докъде е стигнала тази процедура, има ли възможност тя да бъде довършена по правилния начин, защото разбираме, че има и недостатъци в замисъла – не знаем например дали Аспаруховият мост няма да бъде подкопан, неговите основи дали са в безопасност при това удълбочаване, което се прави в момента”, коментира Благомир Коцев, ПП – Варна.
Той допълни още, че част от тинята, която се издълбава, се изхвърля в самото езеро, а това трябва да се случва извън дванадесетмилната зона или да се депонира на сушата. „Това е абсолютно неефективен процес, защото всичко това се връща обратно и след време трябва да се прави отново“, допълни Коцев.
„След Варна продължаваме към други български градове, за да разговаряме с хората. За да живеем в независима и богата България, не можем да се върнем назад към старите политики на прехода. След като направихме първите стъпки, трябва да си довършим работата. Да продължим да вдигаме пенсиите и заплатите. И да продължим борбата с корупцията“, посочват от ПП.