in

Какво ще се случи, ако започне да се добива газ в Добруджа?

Кадър: tvdobrich

Пресконференция във връзка с административното дело за добива на газ в Добруджа бе дадена днес във Варна от Инициативния комитет „За чиста България“.

На нея присъстваха инж. Иванка Казакова, участник като заинтересовано лице в делото, Николай Михайлов – част от Инициативния комитет, Петър Николов – един от адвокатите по делото и Айдън Аия – пчелар от Спасово.

Те запознаха присъстващите с част от изводите от готовите експертизи, които ще бъдат представени по време на заседанието на 9 юли в Административния съд във Варна, както и с опасностите за населението при евентуално начало на сондажните действия.

Едно от притесненията на инж. Казакова след запознаване с експертизите е свързано с липсата на изследване на замърсяванията при бедствия и аварии.

„Дори глините с уран и друг радиокативен елемент трябва да бъдат съхранени някъде и ние ги съхраняваме на площадката, като ги слагаме в басейни, които изолираме с PVC. При евентуално природно бедствие би се стигнало до замърсяване на повърхностните води в района при наличие на пукнатини и на подземни води евентуално с радиоактивна замърсена течност“, каза Иванка Казакова.

Друг риск, за който тя предупреди, е липсата на изчисление как може да се предотврати попадането на опасния живак в повърхностните води. Според нея в ДОВОС-а няма данни за съдържание на живак, олово и арсен във водите. В повърхностните води се съдържа и радон, който също е радиокативен, но това не е посочено в Доклада по оценка за въздействието на бъдещата дейност върху ландшафта, природата и човека

Според нея при неспазване на технологията на добив, бедствия и аварии има опасност за отравяне на водата с уран, включително и на тази, която пият варненци, тъй като освен от „Камчия“, част от града се захранва и от Девненските извори.

„Варненци пият същата вода като генералтошевци“, обясни тя.

Чистотата на източниците за водоснабдяване не се гарантира. Девненските извори се ползват за водоснабдяване с питейна вода за град Варна и курортните комплекси и се захранват от малмваланжа, а пречиствателните станции за приемане на отпадните води, посочени в ДОВОС, се намират на територията на Варна. Тя допълни, че не съществува технология за пречистване на водата от уран.

Проблем, който тя отчете, е тоталната липса на контрол по време на сондажите. Той трябва да се осъществява чрез правилници, а такива няма.

„Липсва информация и за технологията, по която ще бъде добиван газът, такъв е и изводът на един от експертите“, допълни Казакова.

От Инициативния комитет „За чиста България“ припомнят, че с Решение на РИОСВ – Варна от февруари 2018, потвърдено от министъра на МОСВ от април, фирма „Русгеоком БГ“ получи отказ да добива газ в Добруджа в границите на Община Генерал Тошево.

Отказът прекратява процедурата по издаване на концесия за 35 години и изграждането на 8 площадки с 49 сондажа върху земеделска земя и територии, защитени по Закона за опазване на околната среда.

Решението е постановено след широко обсъждане на Доклада по оценка за въздействието на бъдещата дейност върху ландшафта, природата и човека. То показа, че съществува сериозен риск от необратимо замърсяване при неспазване на технологичната дисциплина, при аварии и природни бедствия.

Експертизите по делото ще бъдат представени на 9 юли от 12:00 часа в открито заседание.

*******
Спонсор на наградата този месец:HappyLife

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.